Kapliczki

   Podobnie jak krzyże przydrożne, kapliczki są pomnikami kultury, także sakralnej. Są nie tylko świadectwem wiary zamieszkujących tu niegdyś osób, ale przede wszystkim niemymi świadkami historii. Stanowią symbol wspólnoty kulturowej, historycznej czy religijnej każdej społeczności lokalnej. Są wreszcie częścią dziedzictwa kulturowego, w którym dostrzec mozna przenikanie się wplywu róznych kultur: czeskiej, niemieckiej i polskiej.

   Krzyże i kapliczki skłaniać mają przechodnia do refleksji nad życiem, jego przemijaniem, ale także do zadawania pytań: dlaczego wzniesiono je w tym miejscu, przez kogo i dla kogo, co wyrażają i co stanowi o ich wartości?

   Każda kapliczka, o czym nie każdy wie, kryje w sobie szczególna symbolikę. Cztery ściany to cztery rzeczy ostateczne: śmierć, Sąd Boży, czyściec i pieklo. Sklepienie to z kolei symbol nieba, wskazanie, że życie "pokrywać" mamy modlitwą.

   Rozróżnić można wiele typów kapliczek: murowane, drewniane (w formie chat), słupowe, domkowe i fasadowe. Szczególnym motywem są kapliczki w kształcie groty. Murowano je z cegły lub dzikiego kamienia. Niemalże każda kapliczka posiada w swojej konstrukcji niszę, w której umieszczone są tzw. "świątki" – figury, malowidła lub mozaikowe wyobrażenia Chrystusa, Maryi lub innych świętych.

   Przydrożne kapliczki i krzyże były (i są) obiektem kultu zbiorowego. Odbywają się przy nich różne nabożeństwa (procesje Bożego Ciała, "majówki", dni krzyżowe).

   Co ciekawe kapliczki i krzyże przydrożne pełniły w przeszłości funkcję punktów orientacyjnych. Spoglądając na przedwojenne mapy miejscowości Ziemi Kłodzkiej dostrzec możemy, że oznaczono na nich również i te obiekty.

   W przeciwieństwie do krzyży, na kapliczkach rzadko możemy dostrzec napisy informujące nas o motywach fundacji i osobach fundatorów.

   Pod względem liczby kapliczek Stary Wielisław jest szczególnym miejscem na Ziemi Kłodzkiej. W naszej miejscowości znajduje się ich bowiem aż 20 (sic!).