Kolumny maryjne

   Jak napisał Marek Perzyński: "Kolumny maryjne i świetej Trójcy były religijną i poniekąd polityczną manifestacją. Stawiano je jako wotum w różnych trudnych sytuacjach życiowych, m.in. za ocalenie życia, powrót do zdrowia czy odwrót morowego powietrza. Mowa o kolumnach maryjnych, których na ziemi kłodzkiej jest niezwykle wiele. Powstały głównie w czasach przynależności ziemi kłodzkiej do katolickiego dworu Habsburgów, który oddał w opiekę Maryi wszystkie podległe sobie terytoria".

   Wszystkie tego typu obiekty miały swój pierwowzór w kolumnach maryjnych wystawionych przez cesarza Ferdynanda III w 1647 roku w Wiedniu i w 1650 roku w Pradze. Kolumny – symbolizujące dostojeństwo, chwałę Bożą i wyniesienie Matki Bożej – w bardzo widoczny dla wszystkich sposób przybliżały publicznie katolicką teologię maryjną. Podkreślały, że Kościół to opoka, a Maryja to jego filar. To Maryja wybrana została przecież jako Matka Boga, oblubienica Baranka i depozytariuszka tajemnicy Wcielenia (M. Perzyński).

   Na ziemi kłodzkiej niektóre kolumny maryjne nawiązują do miejscowych sanktuariów maryjnych. Nie inaczej było w Starym Wielisławiu, gdzie kult Maryi rozwijał się przez wieki, promieniując na całą Ziemię Kłodzką. Abrahama a Santa Clara, kaznodzieja dworu cesarskiego w Wiedniu, w kazaniu wygłoszonym do wiernych w wielisławskiej świątyni w dniu 8 września 1676 r. wypowiedział znamienne słowa: „Ciebie wychwala Maryjo najświetniejszy austriacki dom arcyksiążęcy i cesarski w Wiedniu. Wychwala niezliczonymi nazwami w świątyniach, w których Ty udzielasz cudownie swych łask. Także w Starym Wielisławiu w Czechach, gdzie jesteś błogosławieństwem chorych”.  

   W naszej wsi możemy podziwiać 5 takich obiektów, chociaż z jednej zachowała się tylko wieńcząca dawniej kolumnę latarnia i jej podstawa. Wszystkie stanowią jednak przykłady wysokiego kunsztu dawnych kamieniarzy.